Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva åkerirörelse, utföra krossning av berg, bedriva handel med grus och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 333 938 | 301 011 | 337 376 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 332 | 18 166 | 18 892 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 570 | 8 415 | 5 224 |
| Årets resultat (tkr) | 11 049 | 11 424 | 1 798 |
| Summa tillgångar (tkr) | 377 007 | 378 318 | 455 013 |
| Antal anställda | 65 | 61 | 67 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 333 938 | 301 011 | 337 376 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 332 | 18 166 | 18 892 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 570 | 8 415 | 5 224 |
| Årets resultat (tkr) | 11 049 | 11 424 | 1 798 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 218 346 | 246 994 | 308 981 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 158 661 | 131 324 | 146 032 |
| Tillgångar (tkr) | 377 007 | 378 318 | 455 013 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 41 621 | 30 572 | 19 148 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 124 678 | 123 835 | 130 366 |
| Avsättningar (tkr) | 16 153 | 13 983 | 12 266 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 78 149 | 111 895 | 156 638 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 116 406 | 98 033 | 136 595 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 377 007 | 378 318 | 455 013 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 720 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 32 516 | 31 327 | 33 947 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 14 902 | 13 824 | 14 071 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 65 | 61 | 67 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 138 | 4 935 | 5 035 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 741 | 740 | 717 |
| Vinstmarginal | 6.4% | 6.0% | 5.6% |
| Soliditet | 34.9% | 31.6% | 24.8% |
| Kassalikviditet | 103.7% | 99.0% | 82.8% |
Wallbergs i Hennan AB ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Branta AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Bolaget skall bedriva åkerirörelse, utföra krossning av berg, bedriva handel med grus och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper.